6 نکته کلیدی درباره دستگاه استرچ پالت

دستگاه استرچ پالت

امروزه استفاده از نایلون های شفاف یا همان سلفون ها، فوم ها، نایلکس ها و…. برای بسته بندی دور محصولات مختلف به ویزه محصولات بزرگ و حجیم بسیار مرسوم شده است، برای این کار از تجهیزات مختلفی استفاده می کنند که یکی از بهترین آنها دستگاه استرچ پالت می باشد. کاری که این دستگاه می کند این است که نایلکس، سلفون و…. را در مدت زمانی کوتاه به دور محصول های مختف که روی پالت چیده شده اند پیچیده به شکلی که این نوع پیچش نه تنها نقش محافظت از محصول را ایفا می کند بلکه به حفظ تعادل بسته بندی محصولات مختلف هم کمک می کند. دستگاه استرچ پالت دستگاه سلفون کش، پالت لایزر و پالت استرچر نیز گفته می شود.

استرچ پالت و عملکرد آن

استرچ پالت درنا ماشین البرزهر دستگاه استرچ پالت شامل یک صفحه گردان می شود که برای بسته بندی محصولات، پالتی که کالا ها روی آن چیده شده اند را باید بر روی این صفحه گردان قرار داد و سپس بر روی دستگاه استرچ پالت ارتفاع محصول را تنظیم کرده و قسمتی از فیلم استرچ پالت  را بر گوشه ای از پالت چسبانده، بر روی صفحه برق دستگاه دو دکمه تایمر قرار دارد که یکی از آنها برای تنظیم مکث استرچ در قسمت پایین و دیگری برای تنظیم مکث در قسمت بالای استرچ می باشد. بعد از انجام تنظیمات دکمه استارت را فشار داده و به این ترتیب دستگاه شروع به پیچیدن منظم سلفون، نایلکس و…. به دور محصول به صورت دور های عمودی یا افقی رفت و برگشتی محصول می کند.

استرچ پالت و زمینه های کاربرد آن

استرچ پالت در صنعت بسته بندی بسیار کاربردی می باشد. از جمله مواردی که از آن استفاده می شود میتوان به بسته بندی محصولات به خصوص محصولات حجیم و بزرگ مانند بسته بندی تعداد بالای بتری های پلاستیکی در کنار همدیگر یا چندیدن کارتن و بسته از محصولات در کنار همدیگر، تعداد بالای کتاب، بشکه ها 200 لیتری و…. استفاده می شود.

دلیل دیگری که از بسته بندی محصولات به روش استرچ پالت استفاده می شود محافظت کالاها و محصولات در برابر گرد و خاک، نور آفتاب، باران، نفوذ رطوبت و …. استفاده کرد بخصوص در محصولاتی که حساس می باشند. همچنین برای محافظت از محصولات شکستنی مثل کالا های شیشه ای ، سرامیک و کاشی، دیوار های از پیش ساخته و… استفاده می شود.

علاوه بر این دستگاه استرچ پالت با بسته بندی مرتب و محکم محصولات باعث محافظت از محصولات در برابر ضرب دیده گی در هنگام جابه جایی آنها ، کمک به حفظ تعادل آنها بخصوص این نوع محصولات که بخاطر شکل و ساختارشان در حجم بالا با  مشکل حفظ تعادل مواجه هستند می شود، و همچنین با عث زیبایی ظاهری بسته بندی ها نیز می شود.

استرچ پالت چگونه ساخته می شود

تقریبا همه ی دستگاه های استرچ پالت از چند قسمت اصلی و یکسان ساخته شده اند که عبارتند از یک صفحه گردان یا سینی استرچ پالت، یک ستون، صفحه ی کنترل که شامل یک سری دکمه های لمسی به منظور تنظیم دستگاه برای فرایند پیچیدن محصول و یک موتور کوچک می باشد. و نحوه کارکرد آن به این صورت می باشد که پالت مورد نظر خود را بر روی صفحه گردان قرار داده این صفحه انرژی چرخش خود را از طریق موتور کوچک درون ستون که به وسیله تسمه یا زنجیر به صفحه گردان وصل شده است تامین می کند، سپس به وسیله ی صفحه کنترل که بر روی ستون قرار دارد تنظیمات لازم را در رابطه با تعداد لایه های فیلم استرچ، کنترل سرعت حرکت های عمودی یا افقی نایلون ، تنظیم ارتفاع محصول و… را  انجام داده و استریج پالت با فشار دکمه استارت توسط شما شروع به کار میکند. در بعضی از دستگاه های استریچ پالت تنظیم ارتفاع پالت به صورت دستی می باشد و در بعضی از آنها خود دستگاه حسگر داشته و ارتفاع محصول را به صورت خودکار تنظیم می کند.

انواع دستگاه استرچ پالت

استرچ پالت ها به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند، استرچ پالت دستی با نیروی دست کار میکنند و بدون دخالت تکنولوژی می باشد ولی استرچ پالت اتوماتیک برخلاف استرچ پالت دستی با تکنولوژی پیشرفته و تقریبا بدون دخالت انسان کار میکنند.

استرچ پالت اتوماتیک

1- استرچ پالت صفحه گردان:

ویژگی بارز این دستگاه وزن پایین و حجم کم آن است که باعث می شود این دستگاه علاوه بر فضای کمی که اشغال می کند به راحتی در همه جای کارخانه استفاده شود. این دستگاه دارای صفحه ی گردانی به ضخامت 10 میلی متر و قطر 150 سانتی متر و  دکل به ارتفاع 250 سانتی متری می باشد که همین باعث می شود برای محصولات با وزن پایین قابل استفاده باشد که حداکثر وزن 2000 و ابعاد 120*120 و ارتفاع 220 سانتی متری را با استفاده از رول استرچ پالت پیچاند.

نوع دیگر این دستگاه که به استرج پالت دوبل معروف است دارای دو صفحه گردان و یک دکل مشترک می باشد که می تواند همزمان دو محصول متفاوت را با استفاده از رول استرچ پالت، استرچ پیچ کند و به شدت صرفه اقتصادی داد.

درنا ماشین البرز استرچ پالت2- استرچ پالت مرغک دار:

این دستگاه برای محصولاتی که در ارتفاع بالا استفاده می شوند و امکان ریزش در حین فرایند استرچ دارند و همچنین دستگاه هایی که سطح اتکای کمی دارند و نازک هستند مثل صفحه های شیشه ای یا در های چوبی و… استفاده می شود به این صورت که محصولی که قرار است استریچ پیش شود از قسمت بالا توسط یک سطح نگهدارنده که اصطلاحا مرغک نامیده می شود نگه داشته می شود .

3- استریج پالت دروازه ای:

این دستگاه با وزنی معادل 800 کیلوگرم مناسب برای استرچ پیچ کردن پالت های فوق سنگین مانند سنگ های بزرگ، قطعات خودرو ، محصولات فلزی و… می باشد. همچنین این دستگاه مناسب برای پالت های سبک اما با قدرت ریزش بالا در هنگام استرچ پیچی نیز می باشد دلیل آن هم این است که در این دستگاه پالت ثابت است و این استرچ است که به دور آن می چرخد.

4- استرچ رولی:

این دستگاه مخصوص استرچ کردن محصولات رولی مانند رول های کاغذ یا توپ هابی پارچه، انواع کابل ها و…. با حداکثر 100 سانتی متر قطر قابل استفاده  می باشد. و به این صورت است که دو غلطک در کف آن قرار دارد برای قرار دادن رول ها و مانند دستگاه استرچ پالت دروازه ای پات ها ثابت هستد و استریچ به دور آن می چرخد.

5- استرچ فرودگاهی:

نام دیگر آن مینی استرچ می باشد که به دلیل کوچک بودن آن اینگونه نامگذاری شده است و از ویژگی های آن میتوان به وجود دو میله ی عمودی قابل تنظیم بر روی صفحه گردان جهت نگهداری بسته ها و جلوگیری از افتادن آن ها در هنگام استرچ پیچ کردن اشاره کرد، همچنین وجود تعدادی چرخ در زیر این دستگاه باعث جابه جایی سریع و راحت آن می شود. این دستگاه مخصوص استفاده در فرودگاه و پایانه های مسافر بری می باشد که برای جلوگیری از خیس شدن، جلوگیری از گرد و خاک، جلوگیری از پخش شدن بارهای مسافران و یکجا کردن آنها، راحتی در جابه جایی و …. استفاده می شود.

استرچ پالت دستی

استرچ پالت دستی برخلاف استرچ پالت اتوماتیک با نیروی دست کار میکند و نحوه کار کردن آن بسیار ساده است و برای کالا های سبک و در حجم کم مانند بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود که شامل استوانه ای برای قرار دادن رول استرچ پالت می باشد و همچنین دسته ای اضافه که برای حفظ تعادل و تنظیم میزان کشش فیلم استرچ با کمک نیروی دست می باشد. همچنین این دستگاه قابلیت تنظیم ارتفاع برای محصولات مختلف و رول های مختلف را نیز دارا می باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما تماس بگیرید