نحوه تولید فیلم (رول) استرچ پالت

در این مقاله میخواهیم به بررسی نحوه تولید فیلم (رول) استرچ پالت  و خرید فیلم رول استرچ انواع کاربردهای آن آشنا شویم. شاید برای خیلی ها سوال شده باشد که استرچ پالت چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟ در واقع استرچ پالت گروهی از دستگاه ها هستند که برای بسته بندی در حجم بالای محصولات کاربرد دارد. اغلب صنایع برای خط بسته بندی خود به این دستگاه احتیاج دارند. استرچ پالت ها انواع مختلفی دارد که یکی از آنها استرچ رول پیچ می باشد. در دستگاه استرچ رول پیچ پوشش نایلونی به دور محصولات کشیده میشود تا در کنار هم فیکس شوند. این وسیله به نام فیلم استرچ پالت یا نایلون رول پیچ شناخته شده است.  فیلم استرچ پالت ها از مواد اولیه پلی اتیلنی از جمله: PE ، PP و LLD ساخته شده است. به نحوه تولید فیلم (رول) استرچ پالت ، کواکستروژن میگویند که خود دارای دو دسته است:

کواکستروژن بادی

این روش که بیشتر در بخش تولید پلیمرهای اتیلنی و نایلون سازی استفاده میشود ابتدا مواد اولیه نایلون که در دمای بالا ذوب شده است، از طریق مجرایی وارد قاب میشوند و در جهات محوری ریخته میشود و همزمان دچار انبساط میشوند. در نهایت این مجرای داغ بوسیله یک حلقه بادی با جریان هوا به طور مستقیم در تماس قرار میگیرد و سپس خنک میشود.

نحوه تولید فیلم (رول) استرچ پالت
نحوه تولید فیلم (رول) استرچ پالت

نوع کواکستروژن ریخته  

در این فرآیند ابتدا پلاستیک مایع از میان قاب بر روی رول غلطک سرد ریخته میشود و دوباره به حالت جامد برمیگردد. این فرآیند خود شامل 3 مرحله : سرد کردن، جمع شدن رول و بسته بندی است.

 ویژگی فیلم استرچ پالت ها در صنعت چیست؟

  • این محصولات با پوشش نسبتا ضخیمی که به دور محصول میکشاند باعث افزایش استحکام و کاهش ضربه به محصول میشود. مخصوصا اگر محصول سرامیک و مصالح ساختمانی حساس باشد.
  • با استفاده از فیلم استرچ پالت در پالت گردان میتوان سرعت بسته بندی محصول را بالا برد و در زمان کوتاهی کار بسته بندی به اتمام برسد.
  • فیلم استرچ پالت با پوشش محکم و استواری که دارد سبب کمتر شدن وزن بسته میشود که این به نوبه خود باعث کاهش هزینه های حمل و نقل محصول میشود.
  • با بکار بردن انواع استرچ پالت ها و استرچ پالت گردان در نایلون کشی ها با ایجاد یک سد محافظتی، محصول را از ورود رطوبت و ذرات غبار موجود در هوا حفظ میکند و از آسیب رسیدن به محصول جلوگیری میشود.

در استفاده از فیلم استرچ پالت باید به چند نکته توجه کرد:

ضخامت فیلم استرچ پالت

چرا کشش اولیه در دستگاه استرچ پالت دارای اهمیت می باشد؟ بسته به نوع بسته بندی محصول مورد نظر و تولید فیلم استرچ پالت ممکن است ضخامت فیلم استرچ پالت ها متفاوت است و معمولا بین 20 تا 50 میکرون هستند. با افزایش تعداد لایه های فیلم استرچ پالت، ضخامت فیلم استرچ پالت نیز افزایش میابد.

کشش اولیه در فیلم استرچ پالت

آنچه که اهمیت دارد این است که بدانیم نحوه عملکرد دستگاه استرچ پیچ حلقوی به چه صورت است؟ در این دستگاه همانند انواع دیگر استرچ پالت ها لاستیک یا جسم حلقه ای در محل جایگاه قرار میگیرد. و فیلم رول به دور محصول پیچانده می شود. کشش فبلم رول باید در حدی باشد که بتواند در طی فرآیند چرخش دچار آسیب نشود. و آنچه که در تولید فیلم استرچ پالت دارای اهمیت است حد کشسانی یا نهایت کشسانی در تولید رول استرچ میباشد. این کشش در تولید تولید رول استرچ باعث صرفه اقتصادی در مواد اولیه میشود و همچنین باعث فیکس شدن کامل  و بهتر محصول میشود و از عدم ثبات بسته بندی جلوگیری میکند.

رول چند لایه

با اضافه شدن هر لایه در تولید رول استرچ ، کیفیت تولید فیلم استرچ پالت هم افزایش میابد. اما باید در نظر داشت که افزایش قطر نمیتواند مرغوبیت نایلون را تضمین کند.

چسبندگی در تولید فیلم (رول) استرچ پالت

این ویژگی در تولید رول استرچ اهمیت دارد، و یک فیلم استرچ پالت باید دارای چسبندگی مورد نیاز برای محصول باشد زیرا موقع استفاده از آن به دلیل کشش اولیه نباید رها شود و خاصیت چسبندگی از این رها شدن جلوگیری میکند و باعث میشود تا به محصول بسته بندی شده بچسبد.

فیلم استرچ پالت دستی:

 همانطور که از عنوان آن مشخص است این نوع از فیلم استرچ پالت ها به طور دستی فیلم های استرچ دور تا دور محصول پوشیده میشوند. از آنجایی که این کار نیاز به دقت زیادی دارد بیشتر در تولید و بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد. اما از معایب آن هزینه نیروی انسانی بالاست و همچنین زمان بیشتری نسبت به رول استرچ اتوماتیک دارد.

فیلم استرچ پالت اتوماتیک:

این نوع از فیلم استرچ پالت ها بیشتر در بخش صنعتی خرید استرچ پالت فرودگاهی و همه پالت پیچ ها کاربرد دارد. استفاده از نوع اتوماتیک استرچ پالت ها در زمان بسیار صرفه جویی میکند و کارایی بالایی دارد.

در چه صنعت هایی از فیلم رول استفاده میشود؟

رول استرچ پالت ها در زمینه ها و صنایع مختلفی استفاده میشود:

  • رول استرچ پالت ها در زمینه ها و صنایع مختلفی استفاده میشود:
  • بسته بندی در محصولات مربوط به قطعات خودرو و ماشین های صنعتی
  • در صنایع ساختمانی در تولید سرامیک و گچ و سفال سازی
  • در صنایع غذایی و بسته بندی محصولات غذایی، بطری های نوشیدنی، و صنعت داروسازی
  • در مبلمان سازی و صنایع چوبی

بنابراین  سعی کنید در خرید فیلم استرچ پالت به میزان چسبندگی و مقاومت آن در برابر کشسانی توجه کنید تا بتوانید محصول با کیفیت تری را انتخاب کنید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *