چسب زدن کارتن

دستگاه شیرینگ پک چیست و انواع آن کدام است؟

یکی از ابزار هایی که در صنایع بسته بندی کاربرد فراوان دارد استفاده از شرینک پک است که بسیار ارزان و اقتصادی است. ممکن است با این سوال روبرو شوید که دستگاه شیرینگ پک چیست و انواع آن کدام است؟ و چه مزیت هایی دارد؟ در واقع کلمه شرینک در زبان انگلیسی به معنی کشیده شدن است. استفاده از این دستگاه علاوه ر نظم داغدن به محصولات، آن ها را در کنار یکدیگر فیکس میکند. از دستگاه شیرنک پک در صنایع دارویی بسته بندی مواد غذایی استفاده میکنند.

دستگاه شیرینگ پک چیست و موارد استفاده از دستگاه شیرینگ پک چیست؟

این دستگاه همانند دستگاه استرچ پالت در کار خانه های تولید مواد بهداشتی، مایعات و نوشیدنی ها ، مواد غذایی دستگاه شیرینگ پک بیشترین کاربرد را دارد. در واقع استفاده از وسیله ای که برای بسته بندی در خط تولید مورد استفاده قرار میگیرد برای هر کارخانه ای لازم و ضروری است.

 مزایای استفاده از دستگاه شیرینگ پک در صنعت چیست؟

 • معمولا یک سری از محصولات هستند که بعلت عدم ثبات و امکان جابجایی در حمل و نقل ممکن است دچار آسیب و خسارت شوند، استفاده از دستگاه شیرینگ پک این امکان را فرآهم می آورد تا با ثابت نگه داشتن قطعات تولیدی در کنار هم، از ایجاد ضربه و آسیب به آنها جلوگیری به عمل بیاورد.
 • دستگاه شیرینگ پک با پوششی که به دور محصول ایجاد میکند باعث عدم نفوذ آب باران به هنگام جابجایی میشود.
 • این دستگاه مانند انواع دستگاه استرچ پالت اعم از استرچ پالت دروازه ای و فرودگاهی ، باعث عایق بودن در برابر ضربه های احتمالی در حمل و نقل میشود و ایجاد خسارت جلوگیری میکند.
 • یکی دیگر از ویژگی های دستگاه شیرینگ پک، قیمت پایین آن است. که با توجه به نرخ تورم این قیمت بسیار پایین تر از موارد مشابه در بازار می باشد.

انواع و کاربرد دستگاه شیرینگ پک

با توجه به نیاز صنایع مختلف در تولید، دستگاه شیرینگ پک های متفاوتی در بازار وجود دارد:

دستگاه شیرینگ پک دستی

یکی از ساده ترین دستگاه های شیرینگی موجود در بازار ، نوع دستی آن است که از پچیدگی کمتری برخوردار است  و معمولا در بازار هایی که تولید نسبتا کمی دارند مورد ااستفاده قرار میگیرد، که این خود دارای انواع مختلفی مانند :

 • دستگاه شیرینگ پک پدالی
 • دستگاه شیرینگ پک حرارتی
 • و دستگاه شیرینگ پک کابینی

دستگاه شیرینگ پک تونلی

در بین انواع دستگاه شیرینگ پک ها ، دستگاه شیرینگ پک تونلی یکی از پرکاربردترین هاست و دو نوع اتومات و نیمه اتومات  دارد. این دستگاه دارای نوار نقاله و یک بخشی بنام تونل است. این دستگاه از لحاظ صنعتی بسیار کامل است و نیاز به نیروی انسانی ندارد. دستگاه شیرینگ پک تونلی اتوماتیک با کارکرد سریع خود بسته های تولیدی را بلافاصله برای ارسال آماده میکند که این نشان از کارکرد سریع و آسان آن است..

یک نوعی از دستگاه شیرینگ پک تونلی وجود دارد که بعنوان دوخت از بغل شناخته شده است که بیستر برای بسته بندی کارتن ها، لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده میشود. این دستگاه فضای کمتری را اشغال میکند و مانند انواع استرچ پالت ها دارای عایق حرارتی میباشد.

نحوه کارکرد دستگاه شیرینگ پک تونلی

در مقاله  نحوه تولید فیلم (رول) استرچ پالت به طور کامل به شرح فیلم رول و نایلون استرچ اشاره شد. دانستیم که برای استفاده از آن دو عامل فشار و حرارت در نایلون کشی توسط این فیلم رول دارای اهمیت می باشد. این عامل در دستگاه شیرینگ نیز مد نظر باید قرار بگیرد. با نصب رول استرچ یا فیلم شیرینک به دور محصول با حرکت در امتداد تونل موجود بر دستگاه، عمل بسته بندی و شرینک انجام میپذیرد.

دستگاه شیرینگ پک حرارتی

این دستگاه برای عایق سازی سیم و کابل ها، و اتصالات عمرانی مورد استفاده قرار میگیرد. و بیشتر در زمینه صنعت ساختمانی و مهندسی کشور کاربرد دارد.

نحوه عملکرد دستگاه شیرینگ پک حرارتی به چه صورت است؟

ابتدا یک پوشش پلاستیکی به دور محصول قرار میدهد سپس با استفاده از حرارت لازم، این عایق پلاستیکی به دور محصول فیکس میشود.

نکاتی که در خرید دستگاه شیرینگ پک باید دقت شود؟

 • دانستن ابعاد و وزن محصول مورد نظر
 • مشخص کردن سرعت مورد نیاز برای بسته بندی
 • عدم پیوسته نبودن خط تولید و عدم دپو شدن محصولات. که بیستر صنایع غذایی کاربرد دارد.
 • عدم حساسیت محصول به حرارت و جلوگیری از آسیب دیدن محصول

اهمیت تونل حرارتی در دستگاه شیرینگ پک چیست؟

 • مهمترین بخش دستگاه شیرینگ پک، بخش تونل آن میباشد که وظیفه انجام شیرینگ را بر عهده دارد که دمای بالایی را هدایت میکند. اغلب برای استفاده از این دستگاه نوع دوگانه سوز را انتخاب میکنند تا در مصرف برق و انرژی صرفه جویی شود.
 • فن های تونل موجود در دستگاه شیرینگ پک از نوع حلزونی  می باشد تا حرارت انتقالی به محصول یکنواخت باشد و محصول با دوام تر بسته بندی شود. این عملکرد مشابه عملکرد دستگاه استرچ رول پیچ می باشد.

دستگاه شیرینگ پک فول اتومات چیست؟

این دستگاه در واقع همان دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک هست با این تفاوت که میتواند زمان بیشتری را بدون اپراتور به فعالیت ادامه دهد و سرعت عملکرد دستگاه بسیار بیستر از نوع اتوماتیک آن است. حال سوال میشود که کدام یک بهتر است؟ دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک ارزان یا دستگاه شیرینگ پک فول اتوماتیک؟ در جواب باید گفت که آنچه بعنوان ارزش یک محصول قلمداد میشود، میزان کارآیی آن است، اگر دستگاهی بتواند نیاز مشتری را برطرف کند دارای ارزش است.

 در نتیجه….

با توجه به کاربردهایی که با عنوان دستگاه شیرینگ پک چیست و انواع آن کدام است، پرداخته شد، استفاده از آن یکی از کاربردی ترین وسلیه ها در تولیدات شما به حساب می آید. چنانچه قصد خرید دستگاه شیرینگ پک، دستگاه شیرینگ پک اتومات و یا خرید استرچ پالت را دارید میتوانید با شماره ای که در سایت موجود است تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما