استرچ پالت

استرچ پالت


استرچ پالت چیست؟

در این مقاله میخواهیم بدانیم استرچ پالت چیست؟ استرچ پالت یکی از دستگاه های کاربردی در بخش پایانی صنایع مختلف به شمار می رود که با خرید دستگاه استرچ پالت باعث حفظ و نگهداری محصولات در طی جابجایی محصولات میشود و با نام هایی نظیر سلفون کش، دستگاه بسته بندی مواد و نایلون پیچ شناخته شده است  که با هدف بسته بندی محصولات در کارخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از دستگاه استرچ پالت ابتدا محصول را روی بخشش صفحه پایه ای که به آن پالت میگویند قرار میدهند و با کمک دستگاه چند لایه محکم سلفون دور آن کشیده میشود.

برای بسیاری از افراد سوال میشود که جنس استرچ پالت چیست؟ در واقع ممکن است جنس استرچ پالت متناسب با نیاز کارخانه ها متفاوت باشد و از چوب، فلز و پلاستیک باشد. این محصول دارای اجزای اصلی بنام بخش صفحه، ستون و کشش نایلون است. استرچ پالت های فلزی معمولا وزن بالایی دارند و از نظر اقتصادی هم به صرفه نیستند و برای استفاده پیشنهاد نمیشود از طرفی هم نوع پلاستکی آن بدلیل عدم استحکام کافی و عدم مقاومت لازم پیشنهاد نمیشود. بنابراین میتوان گفت نوع چوبی آن بدلیل استحکام بالا از بهترین انواع استرچ پالت ها به شمار میرود.

استرچ پالت

کاربرد استرچ پالت

مهمترین کاربرد استرچ پالت در صنایع تولیدی ساختمانی است چرا که در این صنعت کاربرد استرچ پالت از اهمیت بالایی برخوردار است که مانند عایق عمل میکند به دلیل جلوگیری از نفوذ رطوبت در آن باعث حفظ مصالح میشود. یکی دیگر از صنایعی که  کاربرد استرچ پالت دارای اهمیت است کارخانه های مواد غذایی هستند که  بدلیل استفاده از جعبه های کارتنی بسیار آسیب پذیر هستند و با کاربرد استرچ پالت میتوان به محصولات استحکام بخشید و از آن ها محافظت کرد. کاربرد استرچ پالت در کارخانه ها باعث بهبود هزینه جابجایی و حمل نقل میشود و باعث افزایش سرعت در بسته بندی مواد می­شود.

برای بسیاری افراد سوال میشود که کاربرد استرچ پالت معایبی دارد یا خیر؟

  • از آنجایی که امروزه استفاده از انواع استرچ پالت ها نیاز هر صنایعی است از معایب آن میتوان به این نکته اشاره کرد که کاربرد استرچ پالت استفاده از انرژی برق را افزایش میدهد و باعث حذف نیروی کار انسانی میشود.  
  • از مزایای استفاده از استرچ پالت  میتوان به این نکته اشاره کرد که بسته بندی شیک تری در پایان کار خواهیم داشت و با این کار فضای کمتری هم اشغال خواهد شد.
  • از دیگر مزایای استفاده از انواع استرچ پالت ها عدم استفاده از نیروی کار انسانی است که در نتیجه باعث افزایش سرعت عمل در خط تولید میشود.

 آیا استفاده از استرچ پالت به صرفه تر است یا نیروی انسانی؟

با توجه به روند مکانیزه بودن دستگاها و اتوماتیک بودن آنها کاربرد انواع استرچ پالت ها باعث صرفه جویی در زمان میشود و در طول مدت زمان مشخصی میتوان به کارآیی بالایی دست پیدا کرد. اما استفاده ازنیروی انسانی در روند بسته بندی محصولات علاوه بر افزایش هزینه ها بدلیل محدودیت در انرژی باعث کاهش راندمان نسبت به کاربرد استرچ پالت میشود.

بسته بندی شیک تر

به توجه به اتومات بودن دستگاه های استرچ پالت و دقتی که در پردازش آن تعبیه شده است با کاربرد استرچ پالت به بسته بندی شیک تر و اشغال فضای کمتری دست پیدا خواهیم کرد. بحث شکیل بودن در بسته بندی بسیار حایز اهمیت است مخصوصا در بسته بندی های مواد غذایی و آرایشی بهداشتی که عدم آسیب زدن به محصول با رعایت نکات باید انجام پذیرد.

سرعت عمل بیشتر

همانطور که پیش تر اشاره شد استفاده و به کار گیری استرچ پالت ها با سرعت عمل بیشتر بسیار حایز اهمیت است به طور مثال استفاده از نوع استرچ پالت ها ، استرچ پالت فرودگاهی بدلیل محدودیت زمانی پرواز سلفون کشی وسایل و بارها باید با سرعت عمل بیشتری انجام بپذیرد و یا در کارخانه های مواد فاسد شدنی استرچ کشی باید با سرعت انجام پذیرد که اگر این کار با نیروی انسانی انجام شود ممکن است با ضرر فاسد شدن مواد روبرو باشیم که استفاده از استرچ پالت ها میتواند در حفظ آن کمک کننده باشد.

افزایش راندمان

به دلیل محدویت زمانی که ممکن است در انتقال محصولات پیش آید استفاده از استرچ پالت میتواند باعث افزایش راندمان شود. فرض کنید یک حجم بسیاری از محصولات پایانی کارخانه ها که در خط تولید اماده شده اند در صف بسته بندی میاشند. بدیهی است که اگر این کار با نیروی انسانی بخواهد پیش رود گرچه بعد از گذشت زمان بسیاری انجام میپذیرد اما زمان زیادی تلف شده است. اگر این کار با استفاده از دستگاه استرچ پالت بخواهد انجام پذیرد مسلما در زمان کمتری به پایان میرسد که این به نوبه خود سبب افزایش راندمان تولید میشود که یکی از اصلی ترین مزیت های رقابتی در بازار محسوب میشود و همچنین محصول تولیدی سریع تر به دست مشنری خواهد رسید.

لزوم وجود نیروی متخصص

در بحث فنی استرچ پالت ها همواره ممکن است در روند بسته بندی با نقایصی روبرو شویم که این کار تنها بر عهده نیروی متخصص است. این امر وجود نیروی متخصص را لازم میداند تا برای رفع هر مشکل در سیستم بتواند به موقع سیستم را تعمیر کند. طبیعی است که عدم وجود تیم یا گروه های پشتیبانی باعث اخلال در روند تولیدات کارخانه ها میشود که ممکن است باعث ایجاد ضرر مالی مخصوصا در کارخانه های تولیدی که مواد فاسد شدنی دارند بشود.

کاهش کیفیت

از آنجایی که کیفیت محصول همیشه مد نظر مشتری است، عدم استفاده از استرچ پالت ها در بسته بندی دستی علاوه بر معایبی که به دنبال دارد و به آن اشاره شد میتواند سبب کاهش کیفیت محصولات شود زیرا بسیاری از محصولات تولیدی مانند چوب یا سرامیک اگه به خوبی بسته بندی نشود ممکن است در طی ارسال در معرض باران یا آفتاب کیفیت خود را از دست دهد و سبب کاهش کیفیت آن بشود. یا به طور مثال در بحث مواد غذایی بطری های شیشه ای موقع ارسال ممکن است آسیب ببیند و خرید استرچ پالت مناسب که به خوبی محصولات را کنار هم فیکس کند بسیار حایز اهمیت است.

لزوم استفاده از استرچ پالت ها برای کالاهایی با ارسال زمانی طولانی تر

بسیاری از محصولات هستند که بدلیل فاصله زمانی طولانی تا رسیدن به مقصد دچار آسیب میشوند مخصوصا اگر آن محصولات از حساسیت بالایی برخوردار باشند. محصولاتی از قبیل شیشه و محصولات ظریف و شکننده که باید مسافت طولانی را طی کند ممکن است آسیب ببینند که اگر این کار با نایلون کشی توسط استرچ پالت انجام پذیرد باعث حفظ محصول از ضربه های مکانیکی وارده میشود. بنابراین لزوم استفاده از انواع استرچ پالت ها در این صنایع به وضوح مشهود است.

انواع استرچ پالت ها

استفاده از استرچ پالت ها متناسب با نیاز شرکت ها و تولید کننده ها متفاوت هستند.  یکی از انواع استرچ پالت ها دستگاه استرچ پالت دستی است که که جز معمولی ترین انواع استرچ پالت ها است که استفاده از آن بسیار خسته کننده است و کارآرایی پایینی دارد. ازرایج ترین انواع استرچ پالت ها، استرچ پالت صفحه گردان است که قابیلیت استرچ کردن محصول را تا بیش از 2 متر دارد.

استرچ پالت صفحه گردان

استرچ پالت فرودگاهی برخلاف دیگر انواع استرچ پالت ها که در صنایع و با ابعاد بالا بسیار کاربرد دارد این نوع از دستگاه تنها در فرودگاه و برای استرچ کردن وسایل در حجم پایین استفاده میشود.

استرچ پالت صفحه گردان از پر فروش ترین و پر تقاضا ترین انواع استرچ پالت ها است و بدلیل تنظیم شدن میتوان شکل های مختلفی از بسته بندی را با آن انجام دهیم.

استرچ پالت دروازه ای

در استرچ پالت دروازه ای که یک نوع از انواع استرچ پالت ها است که بر روی صفحه ثابت است و دستگاه به دور آن نایلون میکشد و بیشتر برای بار هایی که دارای اختلاف سایز و وزن میباشند کاربرد دارد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما